
Falska profeter och falska läror. Mats Tammik undervisar:
Människor som profeterar förekommer mer än 500 gånger i Bibeln. Om ett tema ofta förekommer i Bibeln så är det något viktigt och vi bör uppmärksamma det.
På hebreiska heter profet navi = נָבִ֣יא
En profet är inte samma sak som spåman, andebesvärjare eller magiker.
I Bibeln förekommer även uttrycken drömmare och siare. Dessa ord används på olika sätt.
När man förr i tiden i Israel gick för att fråga Gud sade man: ”´Kom, vi går till siaren.` Den som man nu kallar profet kallade man förr siare.” (1 Sam 9:9).
Ett ofrånkomligt faktum i Bibeln är att alla Herrens profeter alltid talar sanning och profeterna lyder Gud. Även Jona lydde, efter lite krångel. Ordet siare används ibland, t ex om Gad som var en Herrens profet. ”När David steg upp på morgonen kom Herrens ord till profeten Gad, Davids siare.” (2 Sam 24:11).
Spåmän, besvärjare, magiker eller trollkarl
har en annan innebörd än profet
och alla har lite olika betydelse.
”Hos dig får inte någon finnas som låter sin son eller dotter gå genom eld eller befattar sig med spådom, teckentydning, svartkonst eller häxeri, ingen som utövar besvärjelsekonster, ingen andebesvärjare, ingen som utövar magi och ingen som söker råd hos de döda.” (5 Mos 18:10-11)
Vi ser i Bibeln att falska profeter kan komma med budskap och tecken som verkligen inträffar, men ändå kan de vara falska profeter!
Om en profet eller drömmare träder fram hos dig och han ger dig ett tecken eller under och sedan det tecknet eller undret inträffar och han då säger till dig: ”Låt oss följa andra gudar, gudar som du inte känner, och låt oss tjäna dem, då ska du inte lyssna till den profetens ord eller den drömmaren. Det är Herren er Gud som prövar er, för att se om ni älskar Herren er Gud av hela ert hjärta och hela er själ.” (5 Mos 13:1-3)
En viktig lärdom för att inte bli lurad av falska profeter eller falska läror, är att älska Herren Gud av hela vårt hjärta och hela vår själ. Dessutom får läran inte uppmuntra till att tjäna avgudar.
Profeter uppenbarar vad som har hänt
och vad som kommer att hända
Det finns många profetiska utsagor i Bibeln som avslöjar framtida händelser långt innan de inträffat. Vi skall titta på några profetior som kan bekräftas även om de skrivits flera hundra eller tusen år innan det inträffade. Jag vill också undersöka falska profeter och falska läror.
Profetior uppenbarar tidigare händelser så väl som kommande. Mose var inte på plats när Gud skapade jorden, men Mose fick profetisk uppenbarelse om hur det gick till. Därför kan vi förstå och tro på vem som skapat allt liv på jorden, både människor och djur. Vetenskapen är mer inriktad på hur det gick till, men Guds mirakel går inte att förklara med vetenskapliga metoder. De är övernaturliga händelser precis som hela skapelsen av himmel och jord.
Bibeln varnar för falska profeter och falska läror och ger vägledning om hur vi skall kunna leva i sanning och helgelse. Jag tror att ett allvarligt hot kommer ifrån kyrkor och ledare som inte respekterar Bibeln som den auktoritet den är, nämligen Guds ord. Jesus blev inte förrådd av romarna utan av Judas.
Villfarelser och falskheter kan komma inifrån det egna ledet
”Många är kallade, men få är utvalda.” (Matt 22:14)


Hur känner vi igen falska profeter
och avslöjar falska läror?
Många Bibelord ger förståelse för vad som är falska profeter och falska läror. Men det kan vara svårt att omedelbart veta vad som är rätt eller fel även om vi har Bibeln som rättesnöre och helig Ande som vägledare.
”Säg antingen att trädet är gott och frukten god, eller att trädet är dåligt och frukten dålig. För på frukten känner man trädet. ”(Matt 12:33)
Det kan dröja lång tid innan frukten blir framträdande!
Kapitel 4 i Ordspråksboken handlar om visheten och här är några råd från den:
”God lärdom ger jag er, överge inte min undervisning. Hör, min son, ta emot mina ord … Jag lär dig vishetens väg, jag leder dig på rätta stigar. Låt ditt hjärta hålla fast vid mina ord. Vinn vishet, vinn förstånd! Glöm inte vad min mun har sagt och vik inte av från det.”
Det är lätt att i efterhand avslöja falska profeter och falska läror, men lite svårare under tiden som verksamhet pågår. Här kommer några exempel:
Jim Jones startade Folkets Tempel 1955. Det började bra med hängivna människor som kom till tro i denna ”kyrka” som växte mycket snabbt. Efter några år sålde många av medlemmarna sina ägodelar och flyttade till i Guyanas djungler, men det slutade i katastrof.
Alla medlemmar (900 stycken) i den religiösa sekten blev tvingade till självmord genom att dricka en giftblandning av valium och cyanid. De som inte drack gift blev skjutna, men det fanns varningssignaler innan.
Katolska påvar som haft egna arméer och bordeller, mördat oskyldiga, och hindrat människor från att kunna läsa Bibeln på sitt eget språk.
Vi ser även i Sverige hur falska profeter leder människor vilse, genom egoism och sekt-lika sammanslutningar, t ex Knutby. Ett kännetecken på en farlig sekt är ofta att en person bestämmer allt och att djävulen försöker ofta att förstöra kyrkan inifrån.
Bileam är ett exempel på en siare som hörde Guds röst, men var inte trogen Gud utan förledde Israels folk till synd. Hur gjorde han det? Bileam förkommer minst 60 gånger i Bibeln och vi kan lära mycket av det.
Först hör Bileam Guds röst: Men Gud sade till Bileam:
”Du ska inte gå med dem. Du ska inte förbanna detta folk, (Israels folk) för det är välsignat.”
Moabs kung Balak vill använda Bileam för att förbanna Israels folk. När Bileam inte omedelbart vill lyda Balak erbjuder kungen mer pengar och ära till Bileam.
En stark ironi i berättelsen om Bileam är att åsnan ser Guds ängel och vill inte fortsätta gå framåt, men det ser inte Bileam eftersom han vill inte lyda Gud.
När Bileam inte kan förbanna Israels folk ger han kung Balak råd om hur han skall få Israel på fall ändå. Balak skall locka israelerna med kananeiska fruar så att avgudadyrkan blir accepterad i landet, genom de kananeiska kvinnorna.
Vad lockade Bileam bort från Gud?
Att lockas bort från Gud av mammon är en farlig fälla. Men orättfärdighetens lön kan förutom pengar innebära andra saker.
”Jag tar inte emot ära av människor, men jag känner er, att ni inte har Guds kärlek i er.” (Joh 5:41-42) Människors ära kan vara förödande …
”De har lämnat den raka vägen och gått vilse, de följer samma väg som Bileam, Beors son, som älskade orättfärdighetens lön.” (2 Petr 2:15)
”Men jag har en sak emot dig: att du har några där som håller fast vid Bileams lära, han som lärde Balak att gillra en fälla för Israels barn så att de åt kött från avgudaoffer och var otrogna.” (Upp 2:14)
Bileams lära innebär tre mycket allvarliga synder. Vi skall undersöka dem närmare och se hur det skapade olycka.
Att lockas bort från Gud av mammon är en farlig fälla. Men orättfärdighetens lön kan förutom pengar innebära andra saker.
”Jag tar inte emot ära av människor, men jag känner er, att ni inte har Guds kärlek i er.” (Joh 5:41-42) Människors ära kan vara förödande …
”De har lämnat den raka vägen och gått vilse, de följer samma väg som Bileam, Beors son, som älskade orättfärdighetens lön. ”(2 Petr 2:15)
”Men jag har en sak emot dig: att du har några där som håller fast vid Bileams lära, han som lärde Balak att gillra en fälla för Israels barn så att de åt kött från avgudaoffer och var otrogna.” (Upp 2:14)
Bileam lockades av tre allvarliga synder:
1) Otukt;
”Vi ska inte heller begå sexuell synd som några av dem gjorde – på en enda dag föll tjugotretusen.” (1 Kor 10:8)
2) Girighet;
Genom orättfärdig vinning. Bileam valde rikedom och personlig ära framför trohet till Gud. Ära från människor är ofta stimulerande och trevligt, men kan vara mycket bedrägligt.’
3) Offer till avgudar;
Genom att äta offerkött och blod.
Genom att locka människor att till att tro att mörkrets makter vill människor väl.
Den första (och största?) av alla synder inträffade i Edens lustgård. Det var att äta av den förbjudna frukten, dvs olydnad mot Gud.
Hur känner vi igen falska profeter
och avslöjar falska läror?
I första och andra Kungaböckerna berättas det om drottning Isebel, Kung Ahabs fru. Hon var en hemsk kvinna. 900 år efter hennes död varnar Johannes församlingen i Tyatira för andlig förförelse genom Isebels ande, hon som tjänade Baal, och lockade till otukt.
”Men jag har en sak emot dig: att du tolererar kvinnan Isebel, hon som kallar sig profetissa och undervisar och förleder mina tjänare till att vara otrogna och äta kött från avgudaoffer. Jag har gett henne tid att omvända sig, men hon vill inte omvända sig från sin otrohet.” (Upp 2:20-21)
I Apg 15 förklarar Paulus att de hedningar som omvänt sig och tror på Jesus inte behöver följa Lagen. Däremot varnar han för fyra farliga fällor som vi troende måste hålla oss borta från.
Två av dem (otukt och avgudadyrkan) var det som Isebel lockade Israels folk med och det är mycket allvarliga synder.
Paulus förmaning i Apostlagärningarna 15 återkommer två gånger. Det brukar vara en bekräftelse på att det är något mycket viktigt.
I Apg 15:20 skriver Paulus: ”… skriva till dem att hålla sig borta från sådant som blivit orent genom avgudadyrkan, från sexuell omoral, från kött av kvävda djur och från blod.”
Och i Apg 15:28-29 läser vi: ”Den helige Ande och vi har beslutat att inte lägga på er någon mer börda förutom följande nödvändiga regler: att ni håller er borta från kött offrat till avgudar, från blod, från kött av kvävda djur och från sexuell omoral. Ni gör rätt om ni undviker sådant. Allt gott!”
Vi skall inte äta blod eller kvävda djur som har blodet kvar i kroppen. Vi skall inte acceptera offer till avgudar eller otukt. Därav kan vi förstå att kyrkor som inte vill följa dessa enkla nödvändiga regler leder människor vilse med falsk lära på dessa områden.
Paulus ger fler exempel på falska lärare
och avslöjar några framträdande egenskaper hos dessa:
1) De kommer med ett annat evangelium. (Lätt att avslöja?)
2) De saknar kärlek och den rena troheten till Kristus. (Svårare att veta)
3) De påtvingar omskärelse och laggärningar. (Lever i köttet, inte i Anden)
4) De ägnar sig åt myter och meningslösa diskussioner. (Käbbel, inte kärlek)
”Du ska veta att i de sista dagarna blir det svåra tider. Människorna kommer att vara egenkära, pengakära, skrytsamma, stolta, hånfulla, olydiga mot sina föräldrar, otacksamma, gudlösa, kärlekslösa, oförsonliga, skvallriga, obehärskade, råa, fientliga mot det goda, falska, hänsynslösa och högmodiga. De kommer att älska njutning mer än Gud och ha ett sken av gudsfruktan men förneka dess kraft. Håll dig borta från dem!” (2 Tim 3:1-5)
Kyrkan skall vara (och sträva efter att vara) befriad från ovanstående ogudaktighet.
Vi kan läsa om en flicka med spådomsande som följde efter Paulus i flera dagar. De mötte ”en slavflicka som hade en spådomsande och skaffade sina herrar stora inkomster genom att spå.” (Apg 16:16)
Men Paulus förstod att det var mörkrets makter som talade genom flickan även om det hon sade var sanning. Syftet/motivet för flickans agerande var fel! Därför reagerar Paulus på rätt sätt enligt Guds vilja och befallde anden:
”Jag befaller dig i Jesu Kristi namn att lämna henne! Och i samma ögonblick for anden ut. (Apg 16:18)
Observera att Paulus talar till anden att lämna flickan!
Resultatet av denna välgärning blev att de som förlorade pengar på flickans spådomar gjorde så att Paulus och Silas blev piskade och satta i fängelse. Paulus hindrade människor från att tjäna pengar genom orätt vinning.
Är vi villiga att agera på liknade sätt för att avslöja falskhet?
Varningar från Bibeln angående falska profeter
”Akta er för de falska profeterna. De kommer till er i fårakläder, men i sitt inre är de rovlystna vargar.” (Matt 7:15)
”Många falska profeter ska träda fram och bedra många och eftersom laglösheten ökar kommer kärleken att kallna hos de flesta.” (Matt 24:11-12)
”Men det fanns också falska profeter bland folket, liksom det även bland er kommer att finnas falska lärare som smyger in förödande irrläror.” (2 Pet 2:1)
”Mina älskade, tro inte varje ande, utan pröva om andarna kommer från Gud.
Det finns ju många falska profeter som har gått ut i världen.” (1 Joh 4:1)
”I sin girighet kommer de att utnyttja er med hjälp av falska argument.” (2 Petr 2:3)
Vetekornets lag
”En såningsman gick ut för att så. När han sådde föll en del vid vägen, och fåglarna kom och åt upp det. Några föll i stenig jord där det inte hade mycket mylla …
En del föll bland tistlar och tistlarna sköt upp och kvävde det.
Men en del föll i god jord och gav skörd, hundrafalt och sextiofalt och trettiofalt.” (Matt 13:4-8)
Vi ser att bara en fjärdedel av sådden gav skörd,
så vad krävs för att hamna i god jord?
Lärdomar från Bibeln
för att kunna ha en bra gemenskap i Guds församling
* Egoistiska/giriga människor är en varningssignal.
* Utan kärlek till sin nästa saknas något väsentligt.
* Läror får inte gå emot förmaningar i Bibeln.
* Villighet att förlåta är en viktig grund.
”Köttets gärningar är uppenbara: sexuell omoral, orenhet, orgier, avgudadyrkan, ockultism, fientlighet, gräl, avund, vredesutbrott, själviskhet, splittringar, irrläror, illvilja, fylleri, vilda fester och annat sådant.” (Gal 5:20-21)
Jesus säger till Petrus: ”Simon, Simon! Satan har begärt att få sålla er som vete. Men jag har bett för dig, att din tro inte ska ta slut. Och när du en gång har omvänt dig, styrk då dina bröder.” Luk 22:31-31)
Gud har inte problem med Satan. Det är vi människor som har problem just därför att vi blir lockade av lustar och begär. Vi kan välja att inte lyda Gud.
Satan kommer att finnas kvar och försöka förleda människor tills han kastas i den brinnande eldsjön, tillsammans med vilddjuret och den falske profeten.
Fram till dess blir människor prövade på olika sätt.
Därför är det viktigt att vi stärker varandra med all den himmelska välsignelse vi har fått. Vi älskar och fruktar Gud och vi förstår syndens allvarliga konsekvenser.
Rätt motiv för allt arbete i Guds rike
är kärlek till Jesus och till vår nästa
En önskan till förändring är bra, men bara viljan att förändra är för svagt motiv för att tjäna i Guds rike.
Om inte motivet för vårt arbete är kärlek till Jesus så saknas tacksamhet till omvändelsen. Jesus frågar Petrus samma fråga tre gånger: ”ÄLSKAR DU MIG?” Utan kärlek kan Guds Ande inte bo i oss och synden lurar runt hörnet.
Sju farliga fällor (de 7 dödssynderna) kan leda till avfall och slutligen den andra döden, men en liten minnes-ramsa hjälper oss att komma ihåg vad Gud vill.
Gud Vill HA Fred Och Lycka
Girighet Vrede Högmod Avund Frosseri Otukt Lättja
Guds barn är de som tagit emot frälsningen och älskar Guds vilja mer än sin egen vilja
Tidigare levde jag utan Gud och livet blev ett ”jagande efter vind”, helt meningslöst. Efter min frälsning förstår jag skillnaden på frälst och ofrälst, som många andra också gör. Guds vilja är alltid bäst för mig även om mitt kött vill locka mig tillbaka till lustfyllda begär och ogudaktig vandel.
Vi ser begärets natur i 4 Mos 11:4-5. ”Den blandade hopen som följde med Israels folk greps av begär. De saknade gurkorna, melonerna, purjolöken, rödlöken och vitlöken.”
Köttsliga begär lockar med många frestelser. Det är oftast betydligt farligare saker än rödlök och vitlök, t ex; makt, ära och mammon.
”För från hjärtat kommer onda tankar, mord, äktenskapsbrott, sexuell omoral, stöld, falskt vittnesbörd och hädelser.” (Matt 15:19)
Min bönekammare
Bönestunderna när jag nyss kommit till tro var underbara stunder. Tårarna rann, glädjen sprudlade, tacksamheten gav lyckorus och jag vandrade på rosa moln. Det händer fortfarande någon gång, men betydligt mer sällan än i början.
Idag får jag (ibland) med milt tvång gå in i min böne-kammare. Jag känner vilken kamp det är att vara kvar i Anden. Bönen som var den benådade själens glada tacksamma umgänge med
Gud kan kännas som en plikt och ansträngande arbete.
När bönelivet försvagas, då blir ”köttets begär” starkare …
Då tänker jag på Paulus råd: ”Vad jag vill säga är detta: vandra i Anden, så gör ni inte vad köttet begär.” (Gal 5:16)
Som den 96-årige prästen sa till mig: ”Kampen är inte över än.”
Bön och evangelisation är intimt sammankopplade med varandra
”Be därför skördens Herre att han skickar ut arbetare till sin skörd.” (Matt 9:38, Luk 10:2)
Att be skördens Herre om arbetare gäller alla troende, även dem som inte själva vill eller kan gå ut. Då blir alla delaktiga i evangelisation som Gud vill. Det är många som behöver få höra evangeliet, därför behövs många arbetare.
Bibelordet kanske kan innebära att Gud inte sänder ut arbetare utan våra böner?
GUD kan göra under genom dig!
* Adam och Eva var olydiga mot Gud – men fick ändå
starta människosläktet
* Noa drack sig full – men lydde Gud
och fick rädda människornas överlevnad
* Abraham trodde inte att Isak kunde födas – men blev trons fader
* Jakobs namn betyder bedragare – men han blev stamfader för Israel
* Rahab levde som prostituerad – men räddade spejarna
och fick förlåtelse
* David blev lockad av begär – men var en man
efter Guds hjärta, evigt välsignad
* Jona ville först inte lyda Gud – men ändrade sig
och det påverkade en hel stad till omvändelse
* Paulus andades mordlust och ville döda människor – men
blev en pelare för alla troende
och fick leda många människor till frälsning
* Lasarus var död – men kunde ändå bli använd av Gud
* Vad vill Gud göra med hjälp av dig???
Mats Tammik

Mats Tammik
”Jag heter Mats Tammik och har nyligen fyllt 70 år.
Jag har aldrig varit gift, jag har inga barn, men har en äldre bror. Under lång tid så trodde jag inte att jag skulle få uppleva pensionsåldern – för mitt liv hade blivit en katastrof.
Men något underbart hände mig den sista dagen i förra årtusendet. Här är min historia i korthet:”
Gud finns verkligen – ett vittnesbördsbrev
”Den 31 December år 1999 kom jag till tro på Jesus. Många skulle nog säga att jag blev frälst.
Jag stod vid fönstret i min lägenhet på fjärde våningen och klockan var sju på morgonen. Vintermörkret var massivt utanför, men mörkret i min själ var ännu mörkare, avgrundsdjupt. Jag hade lockats in på dåliga vägar och hade ingen glädje i livet, inget hopp och ingen tro på något. Jag stod i mitt kök med fönstret öppet och fick tankar att hoppa! En sista tanke kom till mig, jag tänkte: Om jag inte träffar stenbeläggningen på gården, utan gräsmattan så kanske jag inte dör utan ”bara” bryter benen och allt blir ännu värre. Jag stängde fönstret och backade några steg.”
”Plötsligt började det bli ljust – sedan ljusare och ljusare och ännu ljusare”
”Då såg jag hur det plötsligt började bli ljust i underkanten av fönstret och sedan blev det ljusare och ännu ljusare tills ett enormt stark vitt sken bländande mig fullständigt. Just då hörde jag en röst som sade ”Detta är mitt ansikte” eller möjligtvis ”Nu skall du få se mitt ansikte”.
”Jag satte upp bägge armarna och händerna för att skydda ögonen och blundade, men det räckte inte ty ljuset var fruktansvärt starkt. Det gick inte att stå kvar i det extremt starka ljuset så jag backade baklänges ut ur köket, fortfarande med händerna för ansiktet och kom bakom en vägg i hallen.
Där blev jag sittande på knä
lutad mot hallväggen, ytterst förvånad och förstod inte vad jag hade sett och hört. Jag satt kvar i några minuter och funderade på vad det fruktansvärt starka ljuset kunde ha varit för något och på rösten som hade talat till mig. Jag hade ingen aning om att det kunde ha med Gud att göra!”
Plötsligt vräktes Mats omkull framlänges av en oerhörd kraft
”Jag reste mig för att gå till sängen i sovrummet och fundera vidare på det som hänt. När jag kommer fram till sovrummet så vräks jag plötsligt omkull framlänges av en oerhörd kraft. Det går absolut blixtsnabbt och jag hinner inte ens sätta upp händerna till skydd när jag vräks omkull, utan armarna är utefter min kropp och jag hinner precis sluta ögonen som en reflexhandling när golvet kommer rusande. Men jag slår aldrig i golvet för alldeles ovanför golvet, stannas jag upp och hänger så i vanmakt någon sekund innan kraften släpper taget om mig och jag faller de sista centimetrarna ner på mattan. Jag slår mig inte när jag faller den sista biten, jag var ju så nära golvet att inte ens ansiktet slår i.”
Mats började gapa och skrika till kraften som vräkte omkull honom;
”Gud, du finns, du finns”
”Jag reste mig sakta upp på knä och började förstå vad som hänt mig. Jag hade blivit omkullvräkt av en kraft men jag var helt ensam i lägenheten, det kunde bara vara Gud. Jag började gapa och skrika till kraften som vräkt omkull mig; ”Gud, du finns, du finns ”. Jag kände en enorm befrielse när tårarna strömmade ner på mina kinder. Jag grät och gapade, och grät igen, det var verkligen befrielsens tårar. Jag förstod att det var Gud som kommit på besök, men vilken Gud då? Var det Buddha eller Allah?
När jag sittande på knä fortsatte att ropa till ”Kraften” och skriker ut massa frågor hör jag rösten igen, samma röst som jag hört i köket, den säger: ”Det var bara mitt finger” eller möjligtvis ”Det var mitt finger”! Jag satt kvar på knä och kände mig helt salig. Tårarna strömmade och jag blev fylld av glädje och frid.
(När jag senare läste om Guds ansikte och Guds finger i Bibeln förstod jag vilken nåd jag fått erfara).”
Tårarna hade blött ner både byxor och mattan på golvet
”När jag sedan skulle ställa mig upp satte jag handflatorna mot mattan för att få stöd och förvånades över att det var blött! Det var mina tårar som blött ner både mina byxor och mattan på golvet. Jag ville veta vem som vräkt omkull mig och tänkte att kyrkorna pratar om Gud, så de kanske vet. Jag gick ut till närmaste kyrka men där var det stängt. Jag gick vidare till en annan kyrka men den var också stängd. Klockan var strax efter åtta, men på väg hem träffade jag på en kamrat.”
Kamratens ögon fylldes av tårar
”Jag berättade för honom om ljuset, rösten och kraften och vad som hade hänt mig. Han påminde mig om att det fanns en annan kyrka lite längre bort. Han pratade sakta och jag såg att hans ögon blev tårfyllda. Han hade varit med i Jesusfolket på 70-talet men sedan återfallit till drogmissbruk. När vi skiljdes sade han en sak som jag minns så väl, han sade: ”tag vara på det här”. (Jag förstår nu i efterhand att han inte kunnat göra det så bra själv och jag möter många före detta missbrukare som faller tillbaka i missbruk).”
Mamma blev mycket förvånad
”Jag lydde kamratens råd och gick till kyrkan, men det var stängt där också, så jag gick hem till mamma och berättade vad som hänt mig. Hon blev mycket förvånad och undrade om jag kanske hade tagit någon drog? Jag stannade hos mor på nyårsafton, gick och lade mig strax efter tolvslaget. Nästa morgon gick jag glad i hågen raka vägen till kyrkan.”
Mats kommer särskilt ihåg den 1 januari år 2000
”Det hade blivit ett nytt årtusende, den 1 januari år 2000 och jag hade fått börja min vandring med Gud. När jag kom fram till kyrkan stod dörrarna vidöppna Jjag gick rätt in och bad att få tala med en präst. Jag minns att jag tänkte att ”En präst måste ju veta mer om Gud än jag”.
Jag fick träffa en pastor och berättade vad som hänt, jag minns inte riktigt vad han sade men han lyssnade, Jag kände mig hemma direkt och kom sedan tillbaka nästa dag. De följande veckorna fick de nästan köra ut mig på kvällarna. Jag var där hela tiden, när det var öppet. Jag började ett helt nytt liv och fick nya intressen som bön och gemenskap med andra kristna människor.”
Bröt totalt med sitt gamla liv
”Jag bröt totalt med mitt gamla liv. Nu hade jag fått chansen att leva på rätt sätt genom att förtrösta på Gud.
Bibeln blev mycket viktig för mig och när jag kom till vissa ställen så strömmade tårarna. Jag hade fått uppleva flera saker som där fanns återgivna – jag hade blivit berörd av universum Herre. J
Nu började jag förstå vem det var som kom till mig den där morgonen. Det var Jesus !!! men jag förstår också Jesus ord när han säger till Tomas; ”Du tror därför att du har sett mig. Saliga de som inte har sett men tror ändå”. Jag kunde inte tro innan Jesus visade sig för mig.
Det finns många ställen i Bibeln som beskriver hur Gud ingriper i människors liv med tecken och under. Det kunde jag inte tro på tidigare, men idag tror jag att allt som står i bibeln är sant.”
”Vissa händelser känner jag stor samhörighet med
eftersom jag själv har varit med om något liknande, till exempel:
det som står i 2 Mos 3:6. Jesaja 63:8, Daniel 8:17, 2 Kor 4:6, Apg 9:3, 22:6.
Det jag har upplevt är sant, därför tror jag det är sant att dessa mänskor har upplevt det som står skrivet om dem i Bibeln. Det finns även berättelser om mänskor som ”Faller på sitt ansikte” när Gud uppenbarar sig i olika former; till exempel: Hesekiel 1:28, 43:3 och Apg 9:3–4, 22:6.”
”Jag fick uppleva Guds kraft och det gudomliga ljuset för att kunna vittna om att något sådant är full möjligt för Gud att göra. Det kan inte den moderna vetenskapen förstå eller förklara, ty det kan bara förklaras om man tror och förstår att Gud är Ande och Gud kan göra alla mirakel som Bibeln vittnar om. Skapelsen av universum, allt liv både människor och djur har skapats av Gud så som Bibeln beskriver dessa händelser. Skapelsen har inte tillkommit genom slump och tillfälligheter, utan på grund av Guds kraft, intelligens och vilja.”
Mats ville bli döpt i vatten
”Efter några månader kom det en stark förvissning över mig. Jag ville bli döpt. Det var några Bibelord som började tala allt tydligare: ”Omvänd er och döp er”.
Jag var ju redan omvänd (även om jag nu förstår att det är något som fortsätter hela livet) därför ville jag bli döpt in i Kristus till en lärjunge och börja verka för Guds rike.
Även här finns det flera berättelser i Bibeln som är vägledande för vare kristen människa, t ex. Apg 2:38, Apg. 8:36–38 och inte minst Jesus själv i Matt 3:13–15.
”Jag lät mig döpas och det var mitt livs bästa beslut, Halleluja!”
Lämna ett svar